Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor aliquetenean idelit sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem.
1-677-124-44227

info@yourbusiness.com

184 Main Collins Street | West victoria 8007

Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor alique tenean sollicitudin, lorem quis.
Top
#TENVENA
Otravuj mě na
Facebooku
Špehuj na
Twitteru
Přidej si mě na
Linkedin

Je označování placeného partnerství povinnost? Dost bylo mýtů, teď přijde zákon!

V kruzích marketingu a zejména influencer marketingu se v posledních měsících hojně skloňuje téma označování reklamy. Srovnejme si fakta s řadou fikcí, kterými i někteří marketéři uvádí své ovečky v omyl. Na reklamu je tu zákon. Na sociálních sítích zase technické možnosti, jak naplnit jeho znění.

 

Pojďme si říci dva zlomové body v kontextu posledního vývoje. Větší mediální vlnu v českém rybníčku spustila v květnu Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy s prezentací ferovareklama.cz, která shrnuje vše podstatné a srpnová kampaň #MesicTransparentnosti, kterou iniciovala agentura Elite Bloggers. Druhým bodem je rozšíření technických možností sociálních sítí o nástroje pro influencery. Tedy možnost označování reklam, ale i propojení jejich vyhodnocení a mediální podpory ze strany zadavatele.

 

Kdo je v ohrožení? Firma, agentura, ale i influencer

Dojem, kdy některá ze stran označení nevyžaduje, protože se necítí dotčená, je mylný. Jediné, co je variabilní, je míra odpovědnosti provinění. Podívejme se na daný problém ze dvou úhlů pohledu – ze strany zadavatele reklamy a ze strany influencera. Stejně tak si problém rozebereme de jure (podle práva) a de facto (v praxi), včetně známých případů ze zahraničí. S tím mi pomůže Andrea Pavelcová z advokátní kanceláře eLegal, která se na danou problematiku specializuje.

 

1. Označování reklamy ze strany zadavatele – firmy, značky, agentury

Spolupráce mezi firmami a influencery většinou probíhají na bázi “Tady máš produkt, pár tisíc a nahoď nám na Instáč tři fotky s produktem”. To můžeme nazvat jednoduchou smlouvou o spolupráci. Ze zkušeností je to ovšem málo. Kvalita briefu a smluvního vztahu je přímo úměrná kvalitě výstupu i zvyšujícímu se riziku. O označování sponzorovaného obsahu by měly firmy nebo agentury vědět maximum, protože z principu bude influencer vědět méně. Tuší, že označování reklamy je, ale často netuší, že je k němu zavázán ze zákona. Někdy ani netuší, že některé výrobky mají zákonná omezení na propagaci (typicky cigarety, léčiva nebo alkohol) a jako zodpovědné firmy/agentury byste tyto náctileté šiřitele měly informovat.

V oku byste tak vždy měli mít především zákon o ochraně spotřebitele a zákon o regulaci reklamy. Ty vyjmenovávají klamavé obchodní praktiky, kam řadíme např. i sponzorovaný obsah, který influencer nepřizná a o produktu na fotce tvrdí, že si ho koupil.

Za kým úřad půjde? Nejdříve za šiřitelem reklamy, kterým je influencer, to je logické. Příspěvek vypustil do světa on a on rozhodl, zda ho jako sponzorovaný označí, nebo nikoliv. V druhé nebo stejné řadě však půjde na řadu firma nebo agentura, která si takové posty objednala. Na příspěvku jste se totiž podíleli také a mnohdy jste vy sami určili, jak má post vypadat.

Za neoznačenou reklamu mohou létat pokuty, které u velkých youtuberských ryb s miliony zhlédnutí vyrostou do vysokých částek. V Německu jsme byli nedávno svědky případu firmy Rossmann, která propagovala své výrobky skrze influencera s více než milionem fanoušků na Instagramu. Ten sice označil sponzorovaný příspěvek hashtagem #ad – ale skryl ho mezi několik dalších hashtagů a tím pro něj označení spolupráce haslo. Soud rozhodl tak, že pokud firma ještě jednou skrze influencera poruší povinnost označení reklamy, dostane za každé takové porušení pokutu až 250.000 EUR. U influencera by tato částka byla 5.100 EUR.

 

Co jako firma či agentura můžete dělat?

Ve smlouvě s influencerem si ujasněte, co bude propagovat, ale především jakým způsobem (forma, označení reklamy, nic hanlivého, rasistického apod.). Takovou smlouvu vám v eLegal rádi nastaví. Vždy písemně influencera informujte o tom, že musí sponzorovaný příspěvek označovat – a to viditelně, jasně a srozumitelně. Viditelně znamená na začátku nebo v titulku příspěvku. Jasně znamená zřetelné textové nebo slovní vyjádření, že jde o placený post a srozumitelně znamená v takové formě, aby mu každý průměrný sledující influencera rozuměl. Tady bude potřeba mít oči na štopkách hlavně u youtuberů, kteří mají sledující i pod 18 let.

 

Ve značkové čepici v televizi

Jak by to bylo v případě, že je určitá sportovní hvězda spojena s nějakou značkou po dlouhá léta a jejich čepici tak nosí během zimní sezóny téměř neustále? Náhodou se v této čepici ocitne před obrazovkou velmi sledované televize a dává rozhovor, při kterém vlastně dělá celou dobu reklamu?

Takový případ řešil před pár lety náš Nejvyšší soud a rozhodl, že pokud je druh oblečení zcela běžný nebo charakteristický pro určitý sport, nevidí to v televizním vysílání jako skrytou reklamu. Zde se ovšem již dostáváme do působnosti zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Důležité však je, že pokud sportovní hvězda provozuje zimní sport, vezme si na rozhovor venku čepici, a to klidně značky, se kterou má sponzorskou smlouvu, nejedná se o přímé porušování zákona.

Nelze z toho však předpokládat, že pokud si stejná hvězda vyfotí několik fotek na Instagram ve stejném značkovém oblečení, úřad by to v případě nahlášení přešel. Po judikatuře se bude koukat do zahraničí, a tam je, jak už jste se dočetli, na jakékoliv označování pohled velmi přísný.

 

Proč vyžadovat označení z pozice firmy či agentury?

Z podstaty věci by v rámci efektivity spolupráce měla každá firma či agentura chtít označit spolupráci z prostého důvodu – okamžitý přístup k datům. Při označení spolupráce dojde k propsání výsledků do Insights zadavatele. Tím si zajistíme garanci výsledků v reálném čase bez nutnosti jejich dalšího vyžadování. Zároveň se nám tím na Facebooku otevírá možnost podpořit takto označený obsah z mediálního rozpočtu na profilu influencera. Při jeho vhodném výběru s ohledem na cílovou skupinu dokáže být taková reklama násobně efektivnější než z pozice firemního profilu. Fanoušci se jinak ztotožní s obsahem firmy, jinak s obsahem oblíbeného influencera. Na Instagramu tato podpora zatím možná není, ale je pouze otázkou času, kdy to možné bude. Je dobré být připraven.

Označení firmy můžeme mít navíc plně pod kontrolou, protože jej můžeme schvalovat nebo dodatečně odebírat aby nedocházelo ke zneužití spojení značky s nežádoucím obsahem. Bystřejšímu čtenáři dojde, proč Facebook sám v podmínkách na označení spolupráce myslí. Jednak se v nich vyhýbá odpovědnosti za finanční tok, ten probíhá v souladu s podmínkami mimo platformu a rovněž touží po datech, aby dokázal erudovaně odhadnout obchodní potenciál této reklamní formy.

Už v současné době je navíc k dispozici Facebook Collabs Manager, který slouží firmám pro scouting a domluvu přímo na platformě. Pro kontaktování se použije facebook e-mail, který má každý uživatel dostupný od registrace a následně se zpráva přesměruje do vlastní poštovní schránky. Komunikace je tak anonymní, ale kanálem, na kterém jsou dostupné obě strany.

 

2. Označování reklamy ze strany influencera – celebrity, youtubera, sportovce

Dotčenými zákony jsou opět především zákon o regulaci reklamy a zákon o ochraně spotřebitele. V Česku doposud žádný mediálně známý případ blogera, který by byl potrestán za neoznačený sponzorovaný příspěvek, neznáme. Nemusíme se ale rozhlížet nikam daleko, protože hned v sousedním Německu nedávno padl trest pro blogerku Vreni Frost, beauty a lifestyle influencerku, která má přes 50 tisíc sledujících. Na německé poměry tak jde spíš o mikroinfluencera.

 

Co se stalo v kauze Vreni Frost?

Vreni jednoho dne přidala fotku na Instagram s produktem, který neoznačila jako sponzorovaný obsah. Protože ale nešlo o spolupráci, za kterou by dostala zaplaceno, necítila potřebu označit příspěvek jako sponzorovaný, ale svým fanouškům firmu, která produkt vyrobila, označila tagem na její profil. Údajně nešlo o spolupráci a blogerka jen chtěla svým fanouškům ukázat, jak žije svůj soukromý život a kde tráví svůj volný čas.

S tímto názorem se ale úplně neztotožnil německý soud, který této blogerce zakázal postovat na Instagram jakékoliv fotky bez označení sponzorovaného příspěvku, a to i pokud jí za to nikdo nezaplatí, navíc jí udělil drobnou pokutu ve výši 178,50 EUR a pohrozil jí větší pokutou do budoucna. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Možná ano. Ale poslechněte si, jak soud argumentoval:

Pokud je Vreni blogerkou s takovou základnou fanoušků, je schopna ovlivnit rozhodnutí mnoha spotřebitelů a její profil se rozhodně nedá pojímat jako osobní blogísek pro pár kamarádek. Pokud blogerka podobného dosahu zveřejní fotku, na které označí firmu, jejíž službu využívá, jednoznačně to můžeme označit jako podporu prodeje dotčené služby.

Vreni za sebou také měla již několik jiných spoluprací, bylo tedy jednoduché dokázat, že si svým Instagram profilem už vydělávala a své fanoušky tak sponzorovanému obsahu vystavila. Od doby, co soud rozhodl, že musí označovat reklamou každý příspěvek, Vreni natruc označuje jako “Werbung” (německy reklama) úplně každý svůj post, a to i nevinné selfíčko, na kterém není vidět žádný produkt nebo služba.

 

 

Influenceři jako šiřitelé reklamy tak jsou těmi prvními, za kým úřad nebo soud půjde. Nečekejte sice, že bude nějaký úředník na živnostenském úřadu brouzdat Instagramem a hledat neoznačenou spolupráci, ale určitě si umíte představit konkurentní youtubery či naštvané fanoušky, kteří do influencerů v jednom kuse šijí a začnou se vzájemně nahlašovat. U každého případu zvlášť se však bude posuzovat, do jaké míry měl na sponzorovaném příspěvku podíl influencer a nakolik společnost, jejíž produkty nebo službu influencer propaguje. Na konkrétní přístup českých soudů si ale budeme muset počkat na první známý případ.

Očekávané však je, že zpočátku nepůjde o velké pokuty, které by byly pro influencera likvidační. Pokud nepůjde o opravdu velký průšvih, úřady se budou zpočátku spíše snažit influencery vychovávat, neoznačené příspěvky jim pravděpodobně stejně jako u Vreni Frost jen zakážou nebo udělí nějakou rozumnou pokutu. I o tom však můžeme zatím jen spekulovat.

Jisté však je, že nejdůležitější pro influencery i firmy bude především jejich reputace. Pokud si influencer sociálními sítěmi vydělává, může mu taková kauza zničit “kariéru” a firmě pořádně zamíchat s kartami jen kvůli tomu, že influencera o pravidlech sponzorovaných příspěvků nepoučil.

 

Proč vyžadovat označení z pozice influencera, celebrity, tvůrce, sportovce?

Kromě roviny právní je tu i rovina technická. Influencer označením spolupráce odevzdává data platformě, která se následně v reálném čase zobrazují firmě. Odpadá tím posílání screenshotů, nebo přihlašovacích údajů, které není bezpečné. Šetří čas. Zároveň se označením partnerství zcela a jasně řídíte dle podmínek sociálních sítí a naplňujete i znění zákona. Je to nejjednodušší věc, kterou můžete udělat. Ušetříte tím čas a možné starosti. Porušení pravidel totiž není převážně otázkou represe ze strany sociálních sítí, ale zejména vlastní konkurence nebo zhrzeného fanouška, který vás napráská. A že takových u nás není zrovna málo.

 

Co dělat, když označení placeného partnerství nemám k dispozici?

Problém nastává v momentě, kdy influencer nemá aktivní možnost označení spolupráce. Je jich celá řada. Desítky jsem již zvládnul white-listovat, takže pokud možnost označení nemáte, napište mi na vaclav@blahout.com a volbu vám zpřístupním. Nic to nestojí a všem to ušetří čas. Věřím, že ve velmi blízké budoucnosti bude mít možnost označování každý i v regionu střední Evropy. Do té doby vám volbu aktivuje kdokoliv s napojením na Facebook nebo se budete muset hájit v textu příspěvků a naplnit podstatu zákona ve formě, kterou navrhuje Andrea, tedy viditelně, jasně a srozumitelně.

 

Zdroje:

Seite nicht gefunden. [online]. Copyright © 2018 MEEDIA GmbH [cit. 14.01.2019]. Dostupné z: http://www.absatzwirtschaft.de/wegweisendes-urteil-zum-influencer-marketing-drogerie-kette-rossmann-muss-schleichwerbung-unterlassen-113225/ 

[online]. Dostupné z: https://www.online-und-recht.de/urteile/Schleichwerbung-bei-Vreni-Frost-Instagram-Postings-Landgericht-Berlin-20180524/ 

Regulace reklamy: skrytá reklama | Sbírka rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Sbírka rozhodnutí Nejvyššího správního soudu[online]. Copyright © 2019 Nejvyšší správní soud [cit. 14.01.2019]. Dostupné z: http://sbirka.nssoud.cz/cz/regulace-reklamy-skryta-reklama.p2173.html

elite-bloggers | Transparentnost. elite-bloggers [online]. Dostupné z: https://www.business.elitebloggers.cz/transparentnost

Férová Reklama. Férová Reklama [online]. Dostupné z: http://ferovareklama.cz

Share

Fakturační údaje

Václav Blahout

1. máje 308/45

36006 Karlovy Vary

IČ: 87329531   DIČ: CZ8707152047

Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného u MM Karlovy Vary pod č.j. ŽÚ/U10543/2010/Zel ze dne 27.9.2010.

Bankovní spojení

Peněžní ústav: Fio banka, a.s.

Číslo účtu: 2900085360/2010

IBAN: SK0483300000002900085360

SWIFT: FIOZSKBAXXX

Při poskytování mých služeb na webových stránkách mi pomáhají soubory cookies. Využíváním mého webu s jejich používáním souhlasíte.

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME A PROČ?

Zpracováváme osobní údaje, které nám svěříte sami, a to z následujících důvodů (pro naplnění těchto účelů):

Poskytování služeb, plnění smlouvy, organizace webinářů, školení

  • jméno a příjmení,
  • e-mailová adresa
  • telefonní číslo
  • poštovní adresu
  • fakturační údaje (název společnosti, IČ, DIČ, čísla bankovních účtů)
  • případně další údaje v závislosti na poskytnuté službě

Osobní údaje adresné a fakturační nezbytně potřebujeme k účelu plnění smlouvy.

E-mailovou adresu potřebujeme, abychom vám mohli vytvořit a zaslat přístupy do aplikace a webového rozhraní. Pokud se registrujete na vysílání některého z našich webinářů, vaši e-mailovou adresu nezbytně potřebujeme také k zajištění organizace daného webináře.

Vedení účetnictví
Pokud si objednáte některoý produkt či službu z naší nabídky, potřebujeme vaše osobní údaje (fakturační údaje), abychom vyhověli zákonné povinnosti pro vystavování a evidenci daňových dokladů.

Marketing - zasílání personalizovaných newsletterů (oprávněný zájem / souhlas)
Vaše osobní údaje (e-mail a jméno), pohlaví, na co klikáte v e-mailech a kdy je nejčastěji otevíráte, využíváme za účelem přímého marketingu - zasílání obchodních sdělení. Nechceme vám posílat letáky, které vás nezajímají. Proto sledujeme, jestli máte o naše e-maily zájem a pomocí toho, na co v e-mailech klikáte se vám snažíme přizpůsobit obsah těchto e-mailů.

Pokud jste naším zákazníkem vnímáme náš oprávněný zájem posílat vám tyto newslettery na míru maximálně po dobu 5 let od poslední objednávky.

Pokud od nás získáváte vzdělávání zdarma (e-book, webinář nebo jeho záznam) nebo se registrujete k odběru novinek na blogu, budeme vám zasílat naše newslettery na základě vašeho souhlasu, a to po dobu 5 let od jeho udělení.

Ve obou případech se můžete ze zasílání newsletterů odhlásit v každém obdrženém e-mailu. Nebudeme se na vás zlobit. Je to vaše právo.

Pokročilý marketing na základě souhlasu
Pouze na základě vašeho souhlasu vám můžeme zasílat také inspirující nabídky třetích osob nebo využít e-mailovou adresu např. pro remarketing a cílení reklamy na Facebooku, a to po dobu maximálně 3 let od udělení souhlasu. Ten lze samozřejmě kdykoli odvolat prostřednictvím našich kontaktních údajů.

Vaše osobní údaje si ponecháváme po dobu běhu promlčecích lhůt, pokud zákon nestanoví delší dobu k jejich uchování nebo jsme v konkrétních případech neuvedli jinak.

Fotografie a video záznamy ze seminářů
Na některých našich živých akcích - školeních, seminářích, … pořizujeme fotografickou dokumentaci či video záznam. Fotografie používáme v propagačních materiálech, především na webu. Video záznam slouží účastníkům online kurzu ke zhlédnutí. U těchto materiálů nikdy nenajdete jména účastníků, jedině pokud by se jednalo o referenci a to na základě souhlasu. Pokud byste na záznamech nechtěli být, dejte nám vědět na našich kontaktních údajích před pořádáním živé akce.

Vaše osobní údaje si ponecháváme po dobu běhu promlčecích lhůt, pokud zákon nestanoví delší dobu k jejich uchování nebo jsme v konkrétních případech neuvedli jinak.

PŘEDÁVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ 3. STRANÁM

K vašim osobním údajům mají přístup naši zaměstnanci a spolupracovníci, kteří jsou vázáni mlčenlivostí a proškoleni v oblasti bezpečnosti zpracování osobních údajů. Všichni táhneme za jeden provaz a o vaše údaje pečujeme jako o své vlastní.

Většinu zpracovatelských operací zvládáme sami v rámci našich aplikací a nepotřebujeme k nim zapojit třetí strany.

Pro zajištění dílčích zpracovatelských operací, které nedokážeme zajistit vlastními silami, využíváme služeb a aplikací zpracovatelů, kteří se na dané zpracování specializují a jsou v souladu s GDPR.

Všichni zapojení zpracovatelé jsou povinni vaše osobní údaje chránit stejně jako my a zavázali se nám k tomu svým prohlášením nebo smlouvou.

Jsou to především dodavatelé z oblasti: serverové infrastruktury, bezpečnosti a účetnictví.
Dále využíváme služby Google Analytics, v případě vašeho souhlasu Facebook pixel k cílení reklamy.

Je možné, že pro usnadnění a zkvalitnění zpracování se v budoucnu rozhodneme využít další aplikace či zpracovatele. Slibujeme vám však, že v takovém případě budeme na zpracovatele klást při výběru minimálně stejné nároky na zabezpečení a kvalitu zpracování jako na sebe.

IP, cookies a jiné online identifikátory

Při procházení našich webových stránek zaznamenáváme vaši IP adresu, jak dlouho se na stránce zdržíte, ze které stránky přicházíte a přicházíte-li díky některému z našich affiliate partnerů. Používáme soubory cookies, jejichž zpracování spadá pod zpracování osobních údajů.

Cookies používáme k následujícím účelům:

  • fungování webových stránek,
  • měření návštěvnosti webových stránek a vytváření statistik týkající se návštěvnosti a chování návštěvníků na webových stránkách,
  • provoz affiliate programu,
  • cílení reklamy, abychom vás neotravovali příspěvky, které vás nezajímají.

Používání cookies pro měření návštěvnosti webu, affiliate a přizpůsobení zobrazení webových stránek vnímáme jako svůj oprávněný zájem správce, neboť věříme, že díky tomu vám můžeme nabídnout ještě lepší služby.

Webové stránky lze používat i v režimu, který neumožňuje sbírání údajů o chování návštěvníků webu – tento režim je možný buďto nastavit v rámci nastavení prohlížeče, nebo je možné vznést proti takovému sběru na základě oprávněného zájmu správce námitku dle čl. 21 Nařízení, zasláním na kontaktní adresu vaclav@blahout.com. Vaše námitka bude poté vyhodnocena bezodkladně, nejpozději do 30 dní od obdržení. Cookies nezbytné pro funkčnost webu budou uchovány pouze po dobu nezbytně nutnou pro fungování webu.

Vznesete-li námitku proti zpracování technických cookies nezbytných pro fungování webových stránek, nelze v takovém případě zaručit plnou funkčnost a kompatibilitu webových stránek.

Cookies, které jsou sbírány za účelem měření návštěvnosti webu a vytváření statistik týkající se návštěvnosti a chování návštěvníků na webu jsou posuzovány v podobě hromadného celku a pseudonymizované podobě, která umožňuje identifikaci jednotlivce jen při vynaložení značného a odborného úsilí.

Cookies pro cílení reklamy budou zpracovávány na základě vašeho souhlasu. Naše webové stránky lze procházet také v režimu, který neumožňuje sbírání osobních údajů. Používání cookies můžete na svém počítači zakázat.

Souhlas prostřednictvím nastavení prohlížeče 

Uživatel určuje v nastavení svého PC, resp. v nastavení prohlížeče, zda má prohlížeč umožnit webovské stránce ukládat cookies do koncového zařízení. Toto nastavení lze považovat za souhlas se zpracováním osobních údajů. Prohlížeč je nástrojem zprostředkování souhlasu. Souhlas však nemůže zhojit jiné nedostatky, resp. nezákonnosti zpracování osobních údajů.

Souhlas splňuje definiční znaky souhlasu podle článku 4 bodu 11 GDPR: Je svobodný, konkrétní, informovaný a jednoznačný. Souhlas je vykládán ve vztahu k účelu, prostředku a způsobu zpracování osobních údajů, nikoliv k produktu či webovské aplikaci.

Jak zablokovat ukládání cookies?

Použití cookies můžete omezit nebo zablokovat v nastavení svého webového prohlížeče. Informace o nastavení konkrétního prohlížeče naleznete na uvedených adresách:

  • Internet Explorer: windows.microsoft.com
  • Google Chrome: support.google.com
  • Mozilla Firefox: support.mozilla.org
  • Opera: help.opera.com
  • Safari: support.apple.com

Cookies jsou dále zpracovávány podle účelu následujícími zpracovateli:
Služby Google Analytics, provozované společností Google Inc., sídlem 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA. Sesbírané cookies soubory jsou následně společností Google Inc. v souladu se Zásadami ochrany soukromí.

Služby Facebook Pixel, provozované společností Facebook Inc., sídlem 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025, USA. Sesbírané cookies soubory jsou následně společností Facebook Inc. v souladu se Zásadami ochrany soukromí.

ZABEZPEČENÍ A OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Chráníme osobní údaje v maximální možné míře pomocí moderních technologií, které odpovídají stupni technického rozvoje. Chráníme je jako kdyby byly naše vlastní. Přijali jsme a udržujeme veškerá možná (aktuálně známá) technická a organizační opatření, která zamezují zneužití, poškození nebo zničení vašich osobních údajů.

PŘEDÁVÁNÍ DAT MIMO EVROPSKOU UNII

Data zpracováváme výhradně v Evropské unii nebo v zemích, které zajišťují odpovídající úroveň ochrany na základě rozhodnutí Evropské komise.

VAŠE PRÁVA

V souvislosti s ochranou osobních údajů máte řadu práv. Pokud budete chtít některého z těchto práv využít, prosím, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: vaclav@blahout.com.

Máte právo na informace, které je plněno již touto informační stránkou se zásadami zpracování osobních údajů.
Díky právu na přístup nás můžete kdykoli vyzvat a já vám doložím ve lhůtě 30 dní, jaké vaše osobní údaje zpracováváme a proč.

Právo na omezení zpracování můžete využít, pokud se domníváte, že zpracováváme vaše nepřesné údaje, domníváte se, že provádíme zpracování nezákonně, ale nechcete všechny údaje smazat nebo pokud jste vznesl námitku proti zpracování. Omezit můžete rozsah osobních údajů nebo účelů zpracování. (Např. odhlášením z newsletteru omezujete účel zpracování pro zasílání obchodních sdělení.)

Právo vznést námitku
Pokud se domníváte, že zpracováváme osobní údaje neoprávněně.

Právo na přenositelnost
Pokud byste chtěli své osobní údaje vzít a přenést k někomu jinému, budeme postupovat stejně jako při využití práva na přístup - jen s tím rozdílem, že vám informace dodáme ve strojově čitelné podobě. Tady potřebujeme alespoň 30 dní.

Právo na výmaz (být zapomenut)
Vaším dalším právem je právo na výmaz (být zapomenut). Nechceme na vás zapomenout, ale pokud si to budete přát, máte na to právo. V takovém případě vymažeme veškeré vaše osobní údaje z našeho systému i ze systému
všech dílčích zpracovatelů a záloh. Na zajištění práva na výmaz potřebujeme 30 dní.

V některých případech jsme vázáni zákonnou povinností, např. musíme evidovat vystavené daňové doklady po lhůtu stanovenou zákonem. V tomto případě tedy smažeme všechny takové osobní údaje, které nejsou vázány jiným zákonem. O dokončení výmazu vás budeme informovat na e-mail.

Stížnost u Úřadu na ochranu osobních údajů
Pokud máte pocit, že s vašimi údaji nezacházíme v souladu se zákonem, máte právo se se svou stížností kdykoli obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů. Budeme moc rádi, pokud nejprve budete o tomto podezření informovat nás, abychom s tím mohli něco udělat a případné pochybení napravit.

Odhlášení ze zasílání newsletterů a obchodních sdělení
E-maily s inspirací, články či produkty a službami vám zasíláme, jste-li náš zákazník nebo pokud jste od nás získali vzdělávání zdarma, na základě našeho oprávněného zájmu. Odhlásit se můžete prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu.
V jiných případech (např. registraci pro odběr novinek) vám je posíláme jen na základě vašeho souhlasu. Ve všech případech můžete ukončit odběr našich e-mailů stisknutím odhlašovacího odkazu v každém zaslaném e-mailu.

MLČENLIVOST

Dovolujeme si Vás ujistit, že naši zaměstnanci i spolupracovníci, kteří budou zpracovávat Vaše osobní údaje, jsou povinni zachovávat mlčenlivost o osobních údajích a o bezpečnostních opatřeních, jejichž zveřejnění by ohrozilo zabezpečení Vašich osobních údajů.

Tyto zásady zpracování  jsou platné od 1.1.2019.