Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor aliquetenean idelit sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem.
1-677-124-44227

info@yourbusiness.com

184 Main Collins Street | West victoria 8007

Follow us On Instagram

Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor alique tenean sollicitudin, lorem quis.
Top
#TENVENA
Otravuj mě na
Facebooku
Špehuj na
Twitteru
Přidej si mě na
Linkedin

Když reklamu, tak s ochranou! Facebook Brand Safety & Audience Network

Volba automatických placementů je čiré zlo. Období hnusně transformovaných stories z 16:9 kreativ peklíčko. Pokud vybíráte umístění reklam dle potřeb, efektivity a připravujete kreativy na míru, mohlo by vás zajímat jak si vede Audience Network.

V období listopadu a prosince 2018 jsem testoval sílu audience network ve vztahu k Brand Safety a nástrojům, které jsou dostupné ve Facebook Business Manageru. Vyplatí se? Nedostatky? Rizika? Doporučení? To si povíme v článku, pro jehož pochopení je potřeba alespoň základní znalost Facebook Ads a placementů.

Hned na úvod si srovnejme fakta. Toto není verifikovaný výzkum, ale můj test, který pro společné výstupy napříč kampaněmi s různou cílovou skupinou a odlišnými optimalizacemi kampaní považuji za důvěryhodný. Své závěry opírám o 9 mil. zobrazení v daných kampaních při oslovení třetiny uživatelů v ČR. Ryze pragmaticky – pokud svým závěrům věřím já a vy věříte mně, můžete jim věřit taky. Pokud ne, můžete se mi vysmát v komentářích :-).

 

Audience Network

Abych byl schopen uvést informace do kontextu, je potřeba si nejdřív vysvětlit, co je v dnešní době Audience Network. Obsahuje trojici umístění:

 1. Native, Banner a interstitial
 2. In-stream videa
 3. Rewarded videa

 

Komu by to nebylo zřejmé, tak tento obsah se zobrazuje skrz vydavatele zcela mimo platformu – v hrách, webech, aplikacích atd.

 

Facebook Brand Safety

Je soubor dílčích kroků, který vám dává kontrolu nad řízeným zobrazováním reklamních impresí v Audience Network, o které je předchozí odstavec a zároveň Instant Articles a in-stream videích, které jsou napojené na konkrétní stránky. Tohle si prosím srovnejte v hlavě. Jde o obsahovou síť, kterou znáte z PPC reklam Google Ads či Sklik, ale rozšířenou o umístění přímo v aplikacích z rodiny Facebooku.

Pojďme se podívat, o jakých možnostech se tu bavíme exaktně dle seznamu vydavatelů z poloviny března 2019.

 

Rozdělení placementů dle počtu vydavatelů

 

 • Audience Network

 • Instant Article

 • In-stream video

U Facebook in-stream videa je součástí listu vydavatelů i medián views za posledních 28 dní.

 

Jak na to?

V hlavní nabídce Business Manageru a sloupci Assets hledejte Brand Safety. Po rozkliknutí se dostanete do rozhraní, ve kterém můžete řešit trojici věcí:

1. Vytvářet Block Listy nahráním .txt nebo .csv souboru. Blokovat můžete dle domény a app store URL v Audience Network. Podle URL stránky v Instant Articles a in-stream videích až 10 000 záznamů.

 

2. Stáhnout si aktuální seznam vydavatelů (Publisher list) pomocí kterého se dozvíte, jaké URL nebo stránky lze blokovat. Pravidelně se aktualizuje a v nabídce je vždy i den poslední změny.

 

3. Stáhnout si seznam, kde se zobrazila vaše reklama v rámci Audience Network  – rozlišení je podle imprese. Data se zobrazují pouze za 30 dní zpětně, takže je potřeba na to pravidelně myslet a stahovat Delivery Reporty. Ty si můžete stáhnout i v úrovni přehledů kampaně v Ads manageru.

Zjednodušené možnosti nastavení máte k dispozici už při nastavení Ad setu pod nabídkou placementů (vlastní výběr). Zároveň je možné aplikovat block list automaticky na konkrétní ad account nebo celý business manager. U větších agentur či klientů tak může block listy nastavovat jediný admin a držet v suchu celý tým i portfolio klientů.

 

Ad Fraud

Má mnohaletá zkušenosti mluví jasně a považuji ji za statisticky prokázanou. Jestli jsem kdy dostal kompenzaci za vadné imprese, bylo to právě v Audience Network. Nechci říct, že se to dá předpokládat, ale zejména v placementech, které jsou ryze mimo Facebook, problémy nastat mohou. Co na druhou stranu vítám je fakt, že Facebook opravdu imprese sleduje pečlivě a inzerenty kompenzuje. Navíc v poslední době se s tím setkávám méně a méně, což přikládám právě lepšímu kontrolnímu mechanismu, který může ovlivnit každý sám pomocí filtrů.

 

Delivery report

Obsahuje .csv soubory rozdělené podle jednotlivých placementů. Za Audience Network in-stream, native-banner interstitial, rewarded videos a Facebook in-stream a Instant Article. Já jsem své síly soustředil pouze na Instant Article, kde jsem zaznamenal desítky tisíc impresí.

V Audience Network jako takové jsem totiž imprese nezaznamenal. Buď jde o systémové chyby Delivery reportu nebo u nás v této síti není dostatečná audience. Jistě vím, že tento problém dál zkoumám a přihlásím se s doplněním. Opravdu po extrakci celého archivu zmíněné placementy vykazují nulovou velikost a nejdou otevřít.

 

Výsledky Instant Articles

Vybral jsem top 10 nejlepších stránek, kde jsou vyšší podíly impresí na celku. Jak si sami můžete všimnout, nejde o ryze české stránky. Z našich top jde o dvojici rádií a zábavné stránky. Instant Articles z mnoha různých důvodů u nás nevyužívají velké vydavatelské domy, jakkoliv ve světě je tenhle placement pro velikány jako BBC, Daily Mail nebo CNN zajímavý. Z principu je tenhle placement navíc nastavený jako mobile-only.

 

Rozdělení počtu impresí v pro top 10 vydavatelů

 

 • Bored Panda

 • Bright Side

 • BuzzFeed

 • EVROPA 2

 • Amazing Tips

 • AdMe.ru

 • Frekvence 1

 • Top Kompilačky

 • Zaujímavý Svet

 • Ostatní čučky

V seznamu stránek jsem našel značné množství azbuky. Buď je tedy ruská komunita u nás opravdu silná a konzumuje obsah z instant articles nebo tu šíříme až moc ruských zábavných článků. Rozkrytí této hádanky si zadávám jako další úkol do budoucna.

 

Závěr

Necelých 100 tisíc zobrazení tvoří pouze procento z celkového počtu impresí. Pro někoho tedy toto umístění může být ať už zbytečné riziko nebo neefektivní investice času do nastavení. Na druhou stranu je tu patrné rozšiřování celé sítě i možností a rozdílná efektivita. Pro určité typy kampaní a účelů to může být zajímavé dodatečné umístění – instalace aplikací ad. Zaznamenal jsem i podíl na nákupech u e-commerce klientů, jakkoliv podíl odpovídá počtu impresí.

V ČR je prostě obsahová síť za světovým očekáváním (1 bilion+ lidí měsíčně) a konzumace obsahu z globálních stránek není velká. Je tu tedy potenciál?

Já sám tento placement v oblibě nemám a přikláním se z výsledků kampaní spíš k argumentu „moc práce, málo muziky,“ ale s tempem, jakým Facebook rozšiřuje možnosti a chystá vkládat reklamy do platformy Watch a dostat ji i na velké obrazovky, zůstávám na pozoru.

Úplným závěrem chci ještě doplnit, proč se tématu Brand Safety má smysl věnovat. Nejsem příznivcem poplašných zpráv o narušování soukromí, porušování podmínek a vykrádání osobních dat – stejně tak jako nejsem příznivcem přímo těchto problémů. Pokud jsem schopen ovlivnit, kde se má reklama zobrazuje, mám suchý triko a měl bych sám proaktivně chtít Brand Safety řešit – v zájmu svém, klientů i platformy, která mnoho z nás živí.

Pokud jste do dočetli až sem, chvála vám, chtělo to jistou častou oběť. O to raději budu, pokud článek pošlete dál a budete mě sledovat na Instagramu, kde se ve stories dělím o novinky ze světa sociálních sítí.

 


Pokud vás zajímá víc, mrkněte na oficiální zdroje:

 • O Brand Safety: https://www.facebook.com/business/help/1559334364175848?helpref=faq_content#
 • Audience Network: https://www.facebook.com/business/marketing/audience-network

 

Share

Fakturační údaje

Václav Blahout

1. máje 308/45

36006 Karlovy Vary

IČ: 87329531   DIČ: CZ8707152047

Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného u MM Karlovy Vary pod č.j. ŽÚ/U10543/2010/Zel ze dne 27.9.2010.

Bankovní spojení

Peněžní ústav: Fio banka, a.s.

Číslo účtu: 2900085360/2010

IBAN: SK0483300000002900085360

SWIFT: FIOZSKBAXXX

Při poskytování mých služeb na webových stránkách mi pomáhají soubory cookies. Využíváním mého webu s jejich používáním souhlasíte.

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME A PROČ?

Zpracováváme osobní údaje, které nám svěříte sami, a to z následujících důvodů (pro naplnění těchto účelů):

Poskytování služeb, plnění smlouvy, organizace webinářů, školení

 • jméno a příjmení,
 • e-mailová adresa
 • telefonní číslo
 • poštovní adresu
 • fakturační údaje (název společnosti, IČ, DIČ, čísla bankovních účtů)
 • případně další údaje v závislosti na poskytnuté službě

Osobní údaje adresné a fakturační nezbytně potřebujeme k účelu plnění smlouvy.

E-mailovou adresu potřebujeme, abychom vám mohli vytvořit a zaslat přístupy do aplikace a webového rozhraní. Pokud se registrujete na vysílání některého z našich webinářů, vaši e-mailovou adresu nezbytně potřebujeme také k zajištění organizace daného webináře.

Vedení účetnictví
Pokud si objednáte některoý produkt či službu z naší nabídky, potřebujeme vaše osobní údaje (fakturační údaje), abychom vyhověli zákonné povinnosti pro vystavování a evidenci daňových dokladů.

Marketing - zasílání personalizovaných newsletterů (oprávněný zájem / souhlas)
Vaše osobní údaje (e-mail a jméno), pohlaví, na co klikáte v e-mailech a kdy je nejčastěji otevíráte, využíváme za účelem přímého marketingu - zasílání obchodních sdělení. Nechceme vám posílat letáky, které vás nezajímají. Proto sledujeme, jestli máte o naše e-maily zájem a pomocí toho, na co v e-mailech klikáte se vám snažíme přizpůsobit obsah těchto e-mailů.

Pokud jste naším zákazníkem vnímáme náš oprávněný zájem posílat vám tyto newslettery na míru maximálně po dobu 5 let od poslední objednávky.

Pokud od nás získáváte vzdělávání zdarma (e-book, webinář nebo jeho záznam) nebo se registrujete k odběru novinek na blogu, budeme vám zasílat naše newslettery na základě vašeho souhlasu, a to po dobu 5 let od jeho udělení.

Ve obou případech se můžete ze zasílání newsletterů odhlásit v každém obdrženém e-mailu. Nebudeme se na vás zlobit. Je to vaše právo.

Pokročilý marketing na základě souhlasu
Pouze na základě vašeho souhlasu vám můžeme zasílat také inspirující nabídky třetích osob nebo využít e-mailovou adresu např. pro remarketing a cílení reklamy na Facebooku, a to po dobu maximálně 3 let od udělení souhlasu. Ten lze samozřejmě kdykoli odvolat prostřednictvím našich kontaktních údajů.

Vaše osobní údaje si ponecháváme po dobu běhu promlčecích lhůt, pokud zákon nestanoví delší dobu k jejich uchování nebo jsme v konkrétních případech neuvedli jinak.

Fotografie a video záznamy ze seminářů
Na některých našich živých akcích - školeních, seminářích, … pořizujeme fotografickou dokumentaci či video záznam. Fotografie používáme v propagačních materiálech, především na webu. Video záznam slouží účastníkům online kurzu ke zhlédnutí. U těchto materiálů nikdy nenajdete jména účastníků, jedině pokud by se jednalo o referenci a to na základě souhlasu. Pokud byste na záznamech nechtěli být, dejte nám vědět na našich kontaktních údajích před pořádáním živé akce.

Vaše osobní údaje si ponecháváme po dobu běhu promlčecích lhůt, pokud zákon nestanoví delší dobu k jejich uchování nebo jsme v konkrétních případech neuvedli jinak.

PŘEDÁVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ 3. STRANÁM

K vašim osobním údajům mají přístup naši zaměstnanci a spolupracovníci, kteří jsou vázáni mlčenlivostí a proškoleni v oblasti bezpečnosti zpracování osobních údajů. Všichni táhneme za jeden provaz a o vaše údaje pečujeme jako o své vlastní.

Většinu zpracovatelských operací zvládáme sami v rámci našich aplikací a nepotřebujeme k nim zapojit třetí strany.

Pro zajištění dílčích zpracovatelských operací, které nedokážeme zajistit vlastními silami, využíváme služeb a aplikací zpracovatelů, kteří se na dané zpracování specializují a jsou v souladu s GDPR.

Všichni zapojení zpracovatelé jsou povinni vaše osobní údaje chránit stejně jako my a zavázali se nám k tomu svým prohlášením nebo smlouvou.

Jsou to především dodavatelé z oblasti: serverové infrastruktury, bezpečnosti a účetnictví.
Dále využíváme služby Google Analytics, v případě vašeho souhlasu Facebook pixel k cílení reklamy.

Je možné, že pro usnadnění a zkvalitnění zpracování se v budoucnu rozhodneme využít další aplikace či zpracovatele. Slibujeme vám však, že v takovém případě budeme na zpracovatele klást při výběru minimálně stejné nároky na zabezpečení a kvalitu zpracování jako na sebe.

IP, cookies a jiné online identifikátory

Při procházení našich webových stránek zaznamenáváme vaši IP adresu, jak dlouho se na stránce zdržíte, ze které stránky přicházíte a přicházíte-li díky některému z našich affiliate partnerů. Používáme soubory cookies, jejichž zpracování spadá pod zpracování osobních údajů.

Cookies používáme k následujícím účelům:

 • fungování webových stránek,
 • měření návštěvnosti webových stránek a vytváření statistik týkající se návštěvnosti a chování návštěvníků na webových stránkách,
 • provoz affiliate programu,
 • cílení reklamy, abychom vás neotravovali příspěvky, které vás nezajímají.

Používání cookies pro měření návštěvnosti webu, affiliate a přizpůsobení zobrazení webových stránek vnímáme jako svůj oprávněný zájem správce, neboť věříme, že díky tomu vám můžeme nabídnout ještě lepší služby.

Webové stránky lze používat i v režimu, který neumožňuje sbírání údajů o chování návštěvníků webu – tento režim je možný buďto nastavit v rámci nastavení prohlížeče, nebo je možné vznést proti takovému sběru na základě oprávněného zájmu správce námitku dle čl. 21 Nařízení, zasláním na kontaktní adresu vaclav@blahout.com. Vaše námitka bude poté vyhodnocena bezodkladně, nejpozději do 30 dní od obdržení. Cookies nezbytné pro funkčnost webu budou uchovány pouze po dobu nezbytně nutnou pro fungování webu.

Vznesete-li námitku proti zpracování technických cookies nezbytných pro fungování webových stránek, nelze v takovém případě zaručit plnou funkčnost a kompatibilitu webových stránek.

Cookies, které jsou sbírány za účelem měření návštěvnosti webu a vytváření statistik týkající se návštěvnosti a chování návštěvníků na webu jsou posuzovány v podobě hromadného celku a pseudonymizované podobě, která umožňuje identifikaci jednotlivce jen při vynaložení značného a odborného úsilí.

Cookies pro cílení reklamy budou zpracovávány na základě vašeho souhlasu. Naše webové stránky lze procházet také v režimu, který neumožňuje sbírání osobních údajů. Používání cookies můžete na svém počítači zakázat.

Souhlas prostřednictvím nastavení prohlížeče 

Uživatel určuje v nastavení svého PC, resp. v nastavení prohlížeče, zda má prohlížeč umožnit webovské stránce ukládat cookies do koncového zařízení. Toto nastavení lze považovat za souhlas se zpracováním osobních údajů. Prohlížeč je nástrojem zprostředkování souhlasu. Souhlas však nemůže zhojit jiné nedostatky, resp. nezákonnosti zpracování osobních údajů.

Souhlas splňuje definiční znaky souhlasu podle článku 4 bodu 11 GDPR: Je svobodný, konkrétní, informovaný a jednoznačný. Souhlas je vykládán ve vztahu k účelu, prostředku a způsobu zpracování osobních údajů, nikoliv k produktu či webovské aplikaci.

Jak zablokovat ukládání cookies?

Použití cookies můžete omezit nebo zablokovat v nastavení svého webového prohlížeče. Informace o nastavení konkrétního prohlížeče naleznete na uvedených adresách:

 • Internet Explorer: windows.microsoft.com
 • Google Chrome: support.google.com
 • Mozilla Firefox: support.mozilla.org
 • Opera: help.opera.com
 • Safari: support.apple.com

Cookies jsou dále zpracovávány podle účelu následujícími zpracovateli:
Služby Google Analytics, provozované společností Google Inc., sídlem 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA. Sesbírané cookies soubory jsou následně společností Google Inc. v souladu se Zásadami ochrany soukromí.

Služby Facebook Pixel, provozované společností Facebook Inc., sídlem 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025, USA. Sesbírané cookies soubory jsou následně společností Facebook Inc. v souladu se Zásadami ochrany soukromí.

ZABEZPEČENÍ A OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Chráníme osobní údaje v maximální možné míře pomocí moderních technologií, které odpovídají stupni technického rozvoje. Chráníme je jako kdyby byly naše vlastní. Přijali jsme a udržujeme veškerá možná (aktuálně známá) technická a organizační opatření, která zamezují zneužití, poškození nebo zničení vašich osobních údajů.

PŘEDÁVÁNÍ DAT MIMO EVROPSKOU UNII

Data zpracováváme výhradně v Evropské unii nebo v zemích, které zajišťují odpovídající úroveň ochrany na základě rozhodnutí Evropské komise.

VAŠE PRÁVA

V souvislosti s ochranou osobních údajů máte řadu práv. Pokud budete chtít některého z těchto práv využít, prosím, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: vaclav@blahout.com.

Máte právo na informace, které je plněno již touto informační stránkou se zásadami zpracování osobních údajů.
Díky právu na přístup nás můžete kdykoli vyzvat a já vám doložím ve lhůtě 30 dní, jaké vaše osobní údaje zpracováváme a proč.

Právo na omezení zpracování můžete využít, pokud se domníváte, že zpracováváme vaše nepřesné údaje, domníváte se, že provádíme zpracování nezákonně, ale nechcete všechny údaje smazat nebo pokud jste vznesl námitku proti zpracování. Omezit můžete rozsah osobních údajů nebo účelů zpracování. (Např. odhlášením z newsletteru omezujete účel zpracování pro zasílání obchodních sdělení.)

Právo vznést námitku
Pokud se domníváte, že zpracováváme osobní údaje neoprávněně.

Právo na přenositelnost
Pokud byste chtěli své osobní údaje vzít a přenést k někomu jinému, budeme postupovat stejně jako při využití práva na přístup - jen s tím rozdílem, že vám informace dodáme ve strojově čitelné podobě. Tady potřebujeme alespoň 30 dní.

Právo na výmaz (být zapomenut)
Vaším dalším právem je právo na výmaz (být zapomenut). Nechceme na vás zapomenout, ale pokud si to budete přát, máte na to právo. V takovém případě vymažeme veškeré vaše osobní údaje z našeho systému i ze systému
všech dílčích zpracovatelů a záloh. Na zajištění práva na výmaz potřebujeme 30 dní.

V některých případech jsme vázáni zákonnou povinností, např. musíme evidovat vystavené daňové doklady po lhůtu stanovenou zákonem. V tomto případě tedy smažeme všechny takové osobní údaje, které nejsou vázány jiným zákonem. O dokončení výmazu vás budeme informovat na e-mail.

Stížnost u Úřadu na ochranu osobních údajů
Pokud máte pocit, že s vašimi údaji nezacházíme v souladu se zákonem, máte právo se se svou stížností kdykoli obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů. Budeme moc rádi, pokud nejprve budete o tomto podezření informovat nás, abychom s tím mohli něco udělat a případné pochybení napravit.

Odhlášení ze zasílání newsletterů a obchodních sdělení
E-maily s inspirací, články či produkty a službami vám zasíláme, jste-li náš zákazník nebo pokud jste od nás získali vzdělávání zdarma, na základě našeho oprávněného zájmu. Odhlásit se můžete prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu.
V jiných případech (např. registraci pro odběr novinek) vám je posíláme jen na základě vašeho souhlasu. Ve všech případech můžete ukončit odběr našich e-mailů stisknutím odhlašovacího odkazu v každém zaslaném e-mailu.

MLČENLIVOST

Dovolujeme si Vás ujistit, že naši zaměstnanci i spolupracovníci, kteří budou zpracovávat Vaše osobní údaje, jsou povinni zachovávat mlčenlivost o osobních údajích a o bezpečnostních opatřeních, jejichž zveřejnění by ohrozilo zabezpečení Vašich osobních údajů.

Tyto zásady zpracování  jsou platné od 1.1.2019.